Witajcie :) Dziś przepis na tradycyjne, w kuchni śląskiej, ciasto drożdżowe z serem zwane kołoczem. Jest to zwykłe ciasto drożdżowe z masą serową, makową lub jabłkową z kruszonką na wierzchu. Ślązacy ponoć nie wyobrażają sobie wesela bez blachy takiego ciasta. Przepis prosty, ale czasochłonny. Ciasto wyrasta podwójnie, a ser warto zmielić w maszynce. Wart zachodu, pyszny placek do popołudniowej kawy czy spotkań w większym gronie.
Ciasto drożdżowe z serem
źródło przepisu
Składniki na ciasto drożdżowe:
370 g mąki pszennej tortowej
35 g drożdży świeżych
3/4 szklanki ciepłego mleka
3 łyżki cukru
1 jajo
35 g stopionego masła
ekstrakt waniliowy lub cukier waniliowy
Przygotowanie:
1. Rozczyn: 1 łyżka mąki, 1 łyżka cukry, mleko i drożdże rozprowadzamy w miseczce i czekamy, aż drożdże się aktywują. Resztę mąki i cukier wsypujemy do miski, zalewamy rozczynem, dodajemy jajo i lekko ciepłe masło. Mieszamy po czym podsypując lekko mąką wyrabiamy elastyczne ciasto.
2. Ciasto pozostawiamy do podwojenia objętości w ciepłym miejscu (około 1h). Po tym czasie formę prostokątną o wymiarach ok. 25x35 cm smarujemy masłem i oprószamy mąką. Ciasto wałkujemy na prostokąt, wykładamy ciastem formę i znów odstawiamy do wyrastania na 40 min.
Składniki na masę serową:
Twaróg półtłusty 4 kostki
100 g masła stopionego
1 szklanka cukru (można trochę więcej bo jak dla mnie ser trochę mało słodki był)
4 jaja (oddzielnie białko i żółtko)
ekstrakt waniliowy
2 kopiaste łyżki budyniu waniliowego, lub mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
1. Twaróg mielimy jednokrotnie, białka ubijamy na sztywną pianę. Ser miksujemy z żółtkami, cukrem, masłem i budyniem, na koniec delikatnie mieszamy z pianą z białek.
Składniki na kruszonkę:
110 g miękkiego masła
1 szklanka mąki
3/4 szklanki cukru
Ekstrakt waniliowy
Przygotowanie:
1. Składniki wyrabiamy ręcznie w misce, tworząc konsystencję kruszonki.
Na koniec na wyrośnięty spód wylewamy masę serową, po czym na wierzch równomiernie rozsypujemy kruszonkę. Całość pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 1h (ja piekłam trochę dłużej) na złoty kolor. Po czasie otwieramy piekarnik pozostawiając w nim placek na 30 min. Po tym czasie można blachę wyjąć. Zaleca się poczekać z krojeniem do całkowitego wystygnięcia ciasta. Dla ozdoby można posypać cukrem pudrem.
Smacznego :)
Michalinko, IDEALNY ! uwielbiam go niesamowcie, mniam :)))
OdpowiedzUsuńkołocz - musi być!
OdpowiedzUsuńWygląda bardzo smakowicie :)
OdpowiedzUsuńDziękuję Wam :) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńJak ja kocham serowce, Twój mnie zachwycił :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Był pyszny, polecam.
UsuńPycha❤️ mala uwaga: Kołacz śląski musi mieć ułożoną "posypke" w takie ala rybie łuski i warstwy ułożone kolejno: połowa ciasta, ser, druga polowa ciasta, kruszonka.
OdpowiedzUsuń